logo
  • Начало Вербатория
  • Как работи методът
  • Ваучер за подарък
  • Статии
  • Галерия
  • Контакти

Статии

Влиянието на стреса върху мозъка

Вербатория
влиянието на стреса върху мозъка
влиянието на стреса върху мозъка

Влиянието на стреса върху мозъка

Научните изследвания през последните години отделят особено внимание на въздействието на стреса в ранна детска възраст върху развитието на мозъка. Стресът може както да подпомогне развитието, така и да нанесе сериозни и дълготрайни вреди в зависимост от неговата продължителност и сила, от индивидуалните характеристики на детето, както и от наличието на подкрепяща среда, която да му помогне да се спра-ви с негативните преживявания.

Институтът за развиващото се дете към Университета в Харвард определя три вида стрес. „Позитивният стрес“ възниква като реакция на предизвикателствата и емоциите, които малкото дете ежедневно изживява и е свързан с краткотрайни физиологични промени в организма. Когато детето получава подкрепа и разбиране от значими за него възрастни, тези процеси бързо се преодоляват. При травмиращи събития, например загуба или заболяване на любим човек или инцидент, стресът и свързаните с него физиологични реакции могат да доведат до нарушения във функционалността и структурната организация на развиващия се мозък. Грижите и силната емоционална връзка с възрастни обаче могат да помогнат на детето да се адаптира към ситуацията, като неутрализират въздействието на стреса и го превърнат в „поносим“. Т.нар „токсичен стрес” – хроничният и силен стрес, който малкото дете преживява, когато расте в крайна бедност, насилие, неглижиране или в среда, в която не получава емоционална подкрепа, любов и ангажираност от страна на възрастните, има най-тежки последствия за него.

Токсичният стрес може да предизвика трайни нарушения в структурата и биохимията на развиващия се мозък, в имунната и в нервна система и метаболитните процеси в организма с ефект върху физиологията, паметта, здравето и поведението на човека. В дългосрочен план това е свързано с по-голяма вероятност от нездравословно и р исково поведение, както през детството така и в зрял а възраст, включително злоупотреба с алкохол, наркотични вещества и тютюнопушене, и здравословни проблеми и обучителни трудности. Institute for the Developing Child, University of Harvard

Източник : https://www.unicef.org/bulgaria/media/1941/file/BUL-full-report-the-first-7-ECD-bg.pdf.pdf

Вижте още статии тук: https://verbatoria.bg/вербатория-статии/

Previous Post Развитието на мозъка
Next Post 5 неща които успешните родители не пропускат
Контакти

Ще се радваме да се свържете с нас и да отговорим на вашите въпроси

  • Ул. "Даме Груев" 27 Благоевград
  • GSM: 0877 15 22 88
  • Email: blagoevgrad@verbatoriabg.com
Запознайте се с политиката ни за защита на личните данни

Най-нови статии

  • избор на кариера за деца благоевград

    Аз и другите…

    9 февруари, 2021

  • 5 неща които успешните родители не пропускат

    9 февруари, 2021

  • влиянието на стреса върху мозъка

    Влиянието на стреса върху мозъка

    17 март, 2020

Искаш ли да получаваш нашите статии и предложения?

[mc4wp_form id=”287″]

© verbatoria.bg Всички права запазени.